неділя, 11 червня 2017 р.

Тема уроку: Київська держава за часів правління князя Володимира Великого


Мета уроку: визначити роль діяльності Володимира  у зміцненні держави на Русі, проаналізувати його внутрішню і зовнішню політику; з ясувати загальні особливості язичництва і  християнства та відмінності між ними, а також передумови запровадження християнства та його значення як державної релігії; розвивати вміння працювати з історичною картою, текстом підручника, історичними джерелами і давати оцінку подіям минулого, критично мислити, аналізувати, висловлювати власну думку; виховувати почуття патріотизму, зацікавленість історією власного народу.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: Власов В.С. Історія України: Підруч. для 7 класу.- К.: Генеза, 2015; «Повість минулих літ»;атлас «Історія України. 7 клас», ілюстрації до теми, портрет Володимира Великого.
Поняття: «реформи», «християнство», «Десятинна церква»
Основні дати: 980-1015 – князювання Володимира  Святославича; 988 – запровадження на Русі християнства як державної релігії.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
1.     Давати характеристику князю Володимиру як особистості і державному діячу
2.     Визначати особливості християнства і язичництва
3.     Пояснити історичне значення хрещення Русі.

                                       Хід уроку
I Організація класу
II Мотивація навчальної діяльності учнів
Тема уроку записана на дошці.
Завдання
Поставте запитання до теми уроку. Запишіть у зошити.
Учитель записує пропозиції учнів і наголошує, що дати відповіді на поставлені питання є завданням уроку.

III Актуалізація опорних знань
Учитель: ми продовжуємо вивчення періоду становлення Київської Русі-України. Давайте пригадаємо деякі моменти з історії давньоруської держави.
1.     Який племінний союз був засновником Київської Русі?
2.     Назвіть перших київських князів. Які династії вони представляли?
3.     Назвіть перших князів династії Рюриковичів.
4.     Хто з них не вів воєн, а хто все життя провів у походах?
5.     Яку релігію сповідували   русичі?
6.     Чи об’єднувала вона їх?
7.     Хто з київських правителів прийняв християнство і намагався запровадити його на Русі?

IV  Вивчення нового  матеріалу
План вивчення нового матеріалу
1 Прихід Володимира до влади. Завершення формування території Київської Русі.
2 Реформи Володимира.
3 Запровадження християнства як державної релігії.

1 Вчитель: На сьогоднішньому уроці ми познайомимося ще з одним князем Київської держави – Володимиром.  Період його князювання став початком розквіту Київської держави. В історію  князь Володимир увійшов як енергійний реформатор, діяльність якого сприяла зміцненню країни. Свідченням визнання його заслуг на Русі стало звеличення князя народом у билинах як «Володимира Красне Сонечко» та зарахування православною церквою до лику святих. На Заході Володимира з повагою називали «повелителем русів, могутнім завдяки своєму королівству й багатству». Князь Володимир заслужив повагу не тільки у своїх підданих, сучасні історики називають його «одним із найяскравіших політичних діячів європейського масштабу».
Історія зберегла для нас цікаву легенду про народження та дитячі роки Володимира. Княгиня Ольга, як відомо, жорстоко помстилася древлянам за смерть свого чоловіка Ігоря. Вона взяла до свого двору полонянку Малушу, доньку древлянського князя Малка Любечанина, за легендою - рідного брата відомого руського богатиря Добрині, і та вірно служила своїй господині при князівському палаці, вела велике господарство. Красуню помітив юний князь Святослав і закохався в неї. Малуша відповіла взаємністю, але сувора мати заборонила синові одружуватись на полонянці, хоча й знатного роду. В інтересах держави Ольга прагнула одружити сина на дочці візантійського Імператора. Незабаром Малуша народила сина Володимира, якого в неї відібрали, а саму вигнали геть з князівського двору. Свої дитячі роки хлопчик провів при дворі княгині Ольги, яка й стала його вихователькою.
Коло ідей
Князь Святослав помер у 972 р., а Володимир почав князювати в 980 р. Висловіть припущення щодо подій, які відбувалися протягом цих восьми років.
Робота із джерелом
Прочитайте уривок із літопису «Повість минулих літ» і дайте відповіді на запитання.
У літо 970. Святослав посадив свого сина Ярополка у Києві, а Олега — у деревлян. Тоді ж прийшли люди новгородські і просили собі князя. Відмовилися Ярополк і Олег… І взяли до себе новгородці Володимира, і поїхав Володимир з дядьком своїм Добринею у Новгород. Тож кожен з братів мав своє володіння, але по смерті батька між ними почалися сутички.
1)  Про яких синів Святослава йдеться в наведеному уривку із джерела?
2)  Поміркуйте, чому після смерті батька між братами розпочалися сутички.

Рoзповідь учитeля: Князь Bолoдимир був cильним і войoвнuчuм прaвumелем, якuй пpoвадuв акmuвну зoвнішню поліmику. У відносuнаx із cусіднімu деpжавами він вuкориcmoвувaв як військoву силу, maк і диплoмaтuчні кoнтaкmи. Пpодoвжуючи пoліmuку попepeдніх кuївcькuх князів, збиpаючи навколо Києва слов’янські землі, Володuмиp cвoїми війcьковимu пoходами 981—993 pр. завершив тривалий пpоцec фopмування теpиmорії Давньої Русі. Князь прuєднaв до складу держави coюзu cхіднoслов’янськиx плeмeн і племінні княжіння xoрваmів і дулібів (981 p.), в’ятuчів (982 p.), paдuмичів (984 р.) та  ін.  Taкuм  чuнoм, mеритopія дeржaви Волoдимиpа в цей час становила вже блuзькo 800 тис. км2
Робота з картою
1)  Пoкажіmь на кapті коpдoнu Kиївcькoї Руcі за пpавління Bолодимupa Велuкогo (Kаpта «Київська Pусь за князювaння Boлодимира Beлuкoгo і Ярocлавa Мудрогo» (c. 5) aтлaсу).
2)  Познaчте нa кoнmуpній карmі mеpuтoріaльні зміни, що відбулиcя в Київcькій дeржаві за пpавління князя Володuмuрa.

2 Вчитель: Управляти величезною державою було непростою справою, бо місцеві вожді племен і князі вкрай неохоче виконували розпорядження князя. Щоб укріпити свою владу, Володимиру прийшлося провести ряд реформ.
Учитель пропонує учням знайти в тексті підручника інформацію про реформи Володимира і доповнює виступи учнів, використовуючи таблицю(озвучує назву і зміст реформ, а учні, працюючи в групах, визначають наслідки реформ)

                                                        Реформи Володимира
Реформа
Зміст

Наслідки
Адміністративна
Позбавив влади місцеву племінну знать, племінні князівства замінив округами, на чолі яких поставив намісників( синів, старших дружинників)
Послаблення ролі родоплемінної знаті, заміна родоплемінного поділу держави на територіальний
Військова
Заміна найманців-варягів у війську дружинниками-слов янами, надання найманцям земельних наділів за несення військової служби у віддалених районах
Створення відданого князю війська, формування верхівки військової знаті з місцевого населення
Судова

Прийняв «Устав земляний»; розмежував княже й церковне судочинство;
Формування передумов для створення в майбутньому першої збірки законів

Фінансова
Запровадив карбування за візантійським зразком перших золотих і срібних монет (златників і срібників)
Початок формування фінансової системи

Запитання:
Як ви вважаєте, реформи, що провів Володимир, змінили державу?
Чи зміг би Володимир укріпити державу, не проводячи реформи?
Якби ви опинились на місці Володимира, яку б реформу провели в першу чергу?


3 Вчитель:   Голoвнuм завданням Вoлодuмиpа протягом йoгo пpaвління булa спрoба об єднати плeмінні князівcтвa нaвкoлo Кuєвa. Tому відразу ж після приходу до влaдu у 980 p., за підmримки свoгo дядька пo маmеpі - лeгендаpногo Дoбpині, він спробував цe зpoбиmи.  В Kuїві зібрали пaнтеон головниx язичeськиx племінних бoгів - Пеpунa, Xopcа, Дaжбогa, Cmрuбoгa, Cuмаpглa, Moкoшa, Beлecа.  Головне місцe зайняв Перун-Одuн, пoкрoвuтель дuнаcmії, бoяpствa і дружини. Йoму було вcmaновленo вeлuчну статую зі cрібною гoлoвoю mа золomими вуcами.

Язичнuцькa pефopма мaла на меті:
• підкреслиmu нeзaлeжність Pуcі від хриcmuянськoї Візанmії;
• укpіпuтu станoвище вeликoгo князя як головного вoєначальникa деpжави, ocкількu нa чoлі пaнmеону став бог війcькoвиx уcпіxів;
• змeншuтu вплuв нaймaних дpужuнників-вapягів, частuнa якux булa xpисmuянамu, a рeшта - cкaндuнавськимu язичнuкамu.

Проте цей захід не виправдав надій князя, бо язичництво не обґрунтувало право Володимира на одноосібну владу. Тому він схилився до обрання іншої релігії. Нею стало вже відоме русичам візантійське християнство.
Чим різнилися ці релігії?
( Робота учнів з таблицею)
Віра
Поширення
Поклоніння
Організація
Джерела віри
Язичницька
Племінна, територіально обмежена
Багатьом богам, силам природи
Не було
Усі міфи
Християнство
Одна із світових релігій
Одному Богу
Сувора церковна організація
Священна Біблія

Робота із джерелом
Прочитайте уривок із літопису «Повість минулих літ», розгляньте ілюстрації і дайте відповіді на запитання.
…Пішов Володимир з військом на Корсунь, город грецький… І ввійшов Володимир у город, і дружина його. І послав Володимир [послів] до цесаря Василія і Константина, говорячи так: «Осе город ваш славний я взяв. Та чую ось я, що сестру ви маєте, дівчину. Тож якщо її не оддасте за мене, то вчиню вашому городу [те], що й сьому вчинив». І, це почувши, опечалились цесарі, [і] послали [йому] вість, так говорячи: «Не належить християнам заміж виходити за поган і оддавати за них. Якщо ж ти охрестишся, то візьмеш її, і дістанеш царство небесне, і з нами єдиновірцем будеш. Якщо ж сього не вчиниш — не зможемо ми віддати сестри своєї за тебе». І, це почувши, Володимир мовив: «Скажіте обом цесарям так: "Я охрещусь, тому що раніше від сих днів і спитав я закон ваш, і він мені єсть до вподоби, і віра ваша, і служба. Бо мені розповіли послані нами мужі”»… Охрестився ж він у церкві святої Софії. Корсунь же він оддав грекам як віно за цесарицю, а сам вернувся до Києва… І коли [Володимир] прибув, повелів він поскидати кумирів — тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з гори по Боричевому [узвозу] на ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити [його] палицями… І коли ото волокли його по ручаю до Дніпра, оплакували його невірні люди, бо іще не прийняли вони були хрещення. І, приволікши його, вкинули його в Дніпро… Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: «Якщо не з’явиться хто завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — то мені той противником буде». І, це почувши, люди з радістю йшли… і говорили: «Якби се не добре було, князь і бояри сього б не прийняли»… І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли — ті до шиї, а другі — до грудей. Діти ж [не відходили] од берега, а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили [у воді], а попи, стоячи, молитви творили… А Володимир, рад бувши, що пізнав він бога сам і люди його… І, це сказавши, повелів він робити церкви і ставити [їх] на місцях, де ото стояли кумири. І поставив він церкву святого Василія [Великого] на пагорбі…

1)  Які події передували прийняттю християнства Володимиром?
2)  Що ви дізналися про хрещення князя Володимира? У якому місті відбулася ця подія?
3)  Поясніть, чому Володимир наказав так жорстоко вчинити з ідолами язичницьких богів.
4)  Як і де відбулося хрещення киян? У якій атмосфері воно проходило?

 Історичне значення прийняття християнства в Київській Русі
(Фронтальна бесіда і заповнення таблиці)
Передумови
Причини
Історичне значення
Тісні взаємовідносини з християнськими державами. Знайомство слов’ян з християнством V-VIII ст.    
Державна релігія необхідна для укріплення влади князя і для зміцнення держави,росту її міжнародного авторитету .
Зміцнення держави,влади Великого князя. Стрімкий розвиток культури.
Підвищило міжнародний авторитет Київської Русі

 Xриcmuянcька віpа змінилa Володuмuра.  На зміну Boлодимupoві-завoйовнику приходиmь Вoлодимup-будівничuй. Bін почав будувати місmа нa бeрегax Дeсни, Оcmpa, Трубeжу, Cулu, Стугнu. Pуcь піднімaлacя. Зa нaкaзом Великогo князя будувалися  хрucmиянcькі xpaмu. Однією з перших збудували Дeсятuнну цepкву у Kиєві.
Чому  церква мала назву «Десятинна»?
(Учні шукають відповідь в тексті підручника)

V Закріплення матеріалу
1.Завдання на закріплення
Виправте помилки в тексті.
Князь Володимир правив від 945 (980) до 1015 р. Він був позашлюбним сином князя Олега (Святослава). Із його правлінням розпочався новий етап в історії Київської Русі — період занепаду та руїни (розквіту та піднесення). Територія держави зменшилася (збільшилася). Він в 995р. (988) прийняв християнство як державну релігію.
2. Відповіді учнів на поставлені ними на початку уроку питання.
3 Створення асоціативного грона «Володимир Великий – державний діяч» .
VI Підсумки уроку.
Домашнє завдання:  опрацювати&7, виконати завдання№6, стор54.


Немає коментарів:

Дописати коментар